LV | EN | RU

birojs@fastpeople.lv +371 24 405 284

adipiscing business theme

Profesionāla personāla atlase un novērtēšana

‘’Uzvar komanda ar labākajiem spēlētājiem!”
Džeks Velčs  


RAKSTI


"Sociālo iemaņu nozīmīgums 21. gadsimtā"

"Sociālo iemaņu nozīmīgums 21. gadsimtā".

Veicot darba intervijas jau trešo dekādi, es bieži aizdomājos – kā mainās mans intervējamais līdz ar laiku, kas ir raksturīgs konkrētajam laikmetam? Vai izmaiņas kandidātos ir atbilde uz mūsu ātri mainījušos laiku, vai arī mūsu izmaiņas ir tas, kas mainīja mūsu pasauli mums apkārt?

Deviņdesmito gadu uzņēmējdarbības kultūru grūti atcerēties bez šermuļiem. Pat daudziem uzņēmējiem, kam bija ļoti cēli mērķi un gaišas domas par savu nākotni, laiku pa laikam gadījies uzvesties kā sliktā gangsteru filmā. 1994. gadā es, jau būdams divus gadus maziņš biznesmenis, aizbraucot uz ASV, biju pamatīgā šokā no mūsu realitātes salīdzinājumā ar citu pasauli.

Protams, ārzemju uzņēmumi ar korporatīvo kultūru, kuri darbojas Latvijā, sadarbība ar ārzemju klientiem un piegādātājiem, un daudz citi līdzīgi faktori ir palīdzējuši mums mainīt mūsu “Business appearance” un pieslīpēt iemaņas. Daudzi no mūsu kandidātiem ir dzīvojuši, strādājuši vai mācījušies ārzemēs. Tehniskās un profesionālās zināšanas, izglītība, svešvalodu prasmes, datora iemaņas, tas viss mainījies dramatiski. Dažās sfērās mēs pat apsteidzam Rietumus.

Kas mainās sāpīgi lēni – sociālās iemaņas. Mums joprojām nav raksturīgs socializēties ar svešiem cilvēkiem, viegli dibināt kontaktu, uzturēt nelielu sarunu. Nav raksturīgi smaidīt. Visi zina, ka tas ir jādara, bet tomēr mēs to nedarām. Ieguldot gadus un tūkstošus savā “tūningā”, mēs bieži aizmirstām par to, ka cilvēki mūs vērtēs pēc mūsu smaida.

Pat kandidāti vadošiem amatiem, kuri savā CV norāda izcilas spējas strādāt ar komandu, bieži nemāk izveidot labu, pozitīvu kontaktu ar svešiem cilvēkiem, biezi ir aizvērti, nekomunikabli, runā bezpersoniski, sagatavotiem blokiem.

To labi var redzēt izstādēs Latvijā, kad mūsu cilvēks ir spiests iet uz kontaktu, bet viņš to ļoti negrib darīt.

Starp citu, tieši sociālās iemaņas, spējas socializēties, komunicēt un sadarboties ar kolēģiem, vadīt komandu, izmantojot priekšrocības, ko dod cilvēciskais kontakts, eksperti atzīme ka 21. gadsimta pieaugošas nozīmes menedžmenta un karjeras instrumentu, un tajā paša laikā, kā lielāko iztrūkumu menedžeros visā pasaulē.

Igors Roms

Jūnijs 2017.g.

Skatījumu skaits: 658

MŪSU KLIENTI